پشتیبانی
Go to D-Link Global همه محصولات

Power Line چیست ؟

۱۷ مرداد ۱۳۹۶


همانطور که میدانید خطوط برق شهری دارای ولتاژ ۲۲۰ و فرکانس ۵۰ هرتز میباشد و ما صرفا همین استفاده را از خطوط برق میکنیم ، در حالی که ظرفیت یک زوج کابل مسی می تواند بسیار گسترده تر از این باشد . حال فرض کنید که ما یک فرستنده و گیرنده ای بسازیم که در فرکانسی به غیر از ۵۰ هرتز کار کند مثلا در فرکانس ۲ مگا هرتز. قطعا فرکانس ۲ مگاهرتز ما هیچ تداخلی با فرکانس ۵۰ هرتز انتقال برق ۲۲۰ ولت نخواهد داشت و بالعکس و این به مفهوم آن است که ما استفاده محدود از یک زوج سیم برق را گسترش داده ایم. حال کاری که باید بکنیم این است که دیتا را که به صورت مجموعه ای از اعداد صفر و یک میباشد برروی این فرکانس جدیدی که ساخته ایم ارسال کنیم.
عمل انتقال اطلاعات بر روی خطوط برق را دستگاههای پاورلاین انجام میدهند که عمدتا در فرکانس حدودا 2 تا 86 مگاهرتز می باشد.

پاورلاین (Powerline) تکنولوژی ای می باشد که امکان اتصال کامپیوترهای یک ساختمان را بدون نیاز به کابل‌کشی شبکه و با استفاده از سیم‌کشی برق ساختمان فراهم می‌سازد.مزیت استفاده از پاورلاین امکان ایجاد شبکه‌ی کامپیوتری در ساختمان‌هایی است که عملیات کابل‌کشی در آن دشوار است یا دسترسی به تمام مکان‌های ساختمان ممکن نیست. این دستگاه به پریز برق معمولی متصل شده و امکان اتصال سیستم‌ها به یکدیگر را از طریق پورت اترنت یا شبکه بی سیم فراهم می‌سازد.
سرعت انتقال اطلاعات پاورلاین عموماً ۲۰۰ مگابیت بر ثانیه می‌باشد. البته دستیابی به اتصال گیگابیت غیرممکن نخواهد بود، پاورلاین‌هایی وجود دارند که امکان انتقال اطلاعات تا سرعت 1000 مگابیت در ثانیه را فراهم می‌سازند و برای انتقال تصاویرویدیوهایی و بازی‌های تحت شبکه مناسب است. البته لازم به ذکر است که سرعت های ذکر شده تابع شرایط محیطی از قبیل طول کابل برق ، جنس کابل برق ، نویزهای محیطی و ... می باشد و احتمالا در شرایط غیر آزمایشگاهی، به نرخ انتقال پایین تری دست خواهید یافت.
دسته‌ای از پاورلاین‌ها مجهز به تکنولوژی بی‌سیم
N300 یا استاندارد جدیدتر AC جهت اتصال کاربران می باشند.از دیگر امکانات پاورلاین‌ها، قابلیت رمزگذاری بر روی اطلاعات می باشد( رمزنگاری AES 128 )
از تکنولوژی پاورلاین می‌توان برای به اشتراک‌گذاری اینترنت در ساختمان، به اشتراک‌گذاری محتویات دیجیتال برای دستگاههای مالتی‌مدیا، اتصال پلی‌استیشن برای بازی‌های چند نفره، ارتباط دوربین‌های مداربسته، تلفن‌های تحت شبکه، اشتراک پرینتر، اتصال سوییچ و روتر و پیاده‌سازی شبکه‌های پیشرفته استفاده نمود.


ویژگیهای پاور لاین:


- نصب آسان و کاملا بی نیاز از پیکر بندی و تنظیمات پیچیده .
- بر خورداری از قابلیت
Auto MDI/MDIx و پشتیبانی از کابلهای Cross و Straight
- مستقل از سیستم عامل ، بی نیاز از رایانه برای راه اندازی .
- برخورداری از پروتکل رمز نگاری
AES- 128 bit برای تضمین عدم امکان نفوذ به شبکه و یا سرقت اطلاعات .
- عدم نیاز به کابل کشی و داکت کشی مجزا بدلیل استفاده از کابلهای برق موجود در ساختمان.
- بی نیاز از سوراخ کاری دیوارهای منزل و یا دفتر کار.
- سرعت بالای شبکه
- عدم نیاز به هرگونه سخت افزار جانبی مانند هاب ، سوییچ ویا روتر
- امکان استفاده از تمامی پریزهای برق موجود در محیط اطراف شما .