پشتیبانی
Go to D-Link Global همه محصولات

Z-Wave چیست؟

۰۸ دى ۱۳۹۵

 Z-Wave یک پروتکل ارتباطی دوطرفه بی‌سیم است که توسط شرکت دانمارکی Zen-Sys ارائه شد. این تکنولوژی برای پهنای باند‌های کم طراحی شده‌است .یعنی برای استفاده در کاربرد هایی مانند Home Automation و یا Sensor های تحت شبکه . Z-Wave یک شبکه با کیفیت بالا با تمرکز برروی استفاده از پهای باند کم می باشد. گفتنی است که در این تکنولوژی از هیچگونه سیم کشی برای انتقال سیگنالهای کنترلی استفاده نشده و این امر فقط به کمک سیگنالهای RF صورت می پذیرد.

Z-Wave عمدتاً‌ از تکنولوژی RF برای Remote control ها استفاده می‌نماید. تکنولوژی Z-Wave با مصرف انرژی کم، انتقال دوطرفه ، تکنولوژی شبکه Mesh گزینه مناسبی برای سنسورها و دستگاه‌‌های کنترلی می‌باشد. تکنولوژی شبکه Mesh برای Z-Wave می‌تواند دستورات را به‌صورت دو طرفه از یک وسیله به وسیله دیگری منتقل نماید درحالیکه ممکن است موانع و یا نقاط کور رادیویی در محل موجود باشد. شما می‌توانید به ‌کمک گیت وی های Z-Wave ( Z-Wave Gateway ) تمامی وسایل خود را حتی زمانی که در خانه نیستید تحت کنترل داشته باشید. و این امر با کمک اینترنت از هر نقطه از دنیا میسر خواهد بود.

به‌دلیل اینکه Z-Wave روی فرکانس خاص خود کار می‌کند با هیچیک از دیگر وسایل بی‌سیم مثل تلفن‌های بی‌سیم، روترها و مودم‌ها و... تداخل نخواهد داشت. بر خلاف سایر پروتکل ها Z-Wave برای انتقال داده های کوچک طراحی شده و این امر قابلیت اطمینان و سرعت عملکرد سیستم را بالا برده است. در حالی که این استاندارد جهانی بسیار محبوب شده در بازار خانه هوشمند شرکت های زیادی شروع به تولید این محصولات کرده اند. هر خانه می تواند به سرعت، ساده و مقرون به صرفه، یک خانه هوشمند شود.

Z-Wave تمام لوازم الکترونیکی خانگی شما را بدون برنامه نویسی پیچیده و سیم کشی به یک شبکه بی سیم یکپارچه تبدیل می کند. هر وسیله Z-Wave می تواند به راحتی با استفاده از یک گیت وی Z-Wave به شبکه خانگی شما اضافه شود همچنین بسیاری از وسیله های غیر Z-Wave نیز می توانند به سادگی با اتصال آنها به یک ماژول Z-Wave با شبکه Z-Wave خانه شما سازگار شوند.

لازم به ذکر است شرکت D-Link نیز محصولات متنوعی در زمینه هوشمند سازی خانه ها با پشتیبانی از پروتکل Z-Wave به بازار عرضه کرده است که شما می توانید چند نمونه از این محصولات را مشاهده بفرمایید.

DCH_G020

DCH-G020X

mydlink Connected Home Hub, 2 10/100Mbps LAN ports, 1 x USB 2.0 , Wireless 11n Z-Wave :868.40 MHz


1403492_RB_00_FB.EPS_1000_1

DCH-Z510

mydlink Connected Home Siren, 6 Built in Sound Patterns, Optional Battery Backup (not included), Z-Wave:868.40 MHz


d_link_dch_z110_mydlink_home_door_window_sensor

DCH-Z110

mydlink Connected Home Door & Window Sensor, 3-in-1 Sensor (Door or Window open/close,monitor room temperature & light), Battery Powered,Z-Wave :868.40 MHz